Toruń rozjechali rowerzyści

Długi weekend w mieście stał pod znakiem sportu. Dużo zamieszania narobili rowerzyści, którzy zjechali się z całej Polski, aby wystartować w trzeciej edycji cyklu Merida Mazovia MTB Marathon. Na starcie stanęło prawie 1000 zawodników! Motoarena jak zawsze spełniła swoją rolę. Ciekawe, że w tym samym czasie odbywał się również klasyczny maraton biegowy. Dzięki dobrej współpracy obydwu organizatorów, mieliśmy okazję zobaczyć na Motoarenie również biegaczy, którzy przemknęli przy gromkim dopingu rowerzystów po trasie kolarskiego startu. Tak więc Toruń w tym dniu połączył maratończyków kolarskich i biegowych.

Na starcie maratonu obok Cezarego Zamany, organizatora zawodów, był obecny Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski. Panowie rozpoczęli wyścig przy wrzawie zebranych na Motoarenie kibiców. Wyjątkowo dużą frekwencję zanotował najkrótszy dystans Hobby, prawie 100 uczestników. Tutaj swoja zasługę miała Akademia Copernicus Michała Kwiatkowskiego, której zawodnicy licznie stawili się na starcie. Jej reprezentant Radosław Frątczak zwyciężył wyścig w kategorii Open.

Trasa maratonu jak co roku przebiegała na przemian dolinami starorzecza Wisły oraz wąwozami w okolicy Zamku Bierzgłowskiego. Nie zabrakło podjazdów na nadwiślańskie skarpy. Wyścig odbył się w idealnych warunkach pogodowych, świeciło słońce, lecz nie było zbyt gorąco. Do tego deszcz, który padał w tygodniu poprzedzającym imprezę sprawił, że trasa była dość szybka, a zawodnicy nie grzęźli w sypkim piasku.

Podczas gdy dorośli zawodnicy walczyli na trasie, na Motoarenie został rozegrany wyścig dla najmłodszych. Przedszkolaki wystartowały w mini zawodach, którym patronuje znana wszystkim dzieciom stacja telewizyjna MiniMini+.

Toruń ma długoletnią rowerową tradycję. Stąd wyjechało wielu światowej sławy zawodników, takich jak choćby Michał Kwiatkowski. Dlatego cieszy fakt, że miasto wpisało się już na stałe do kalendarza Merida Mazovia MTB Marathon, największego cyklu rowerowego dla amatorów w Polsce, który od dziesięciu lat organizuje Cezary Zamana.

W klasyfikacji mieszkańców Torunia zwyciężyli:

1. Marta Kowalczyk - dystans Fit.
2. Szymon Beyger - dystans Fit.
3. Małgorzata Kułagowska - dystans Mega.
4. Przemysław Wiśniewski - dystans Mega
5. Szymon Kułagowski - dystans Giga

http://www.mazoviamtb.pl/galeria.php?katalog=torun14zbyszek_best&id=3092

http://www.mazoviamtb.pl/galeria.php?katalog=torun14piotr_best&id=3092